Bestyrelse, Afdelinger & Udvalg


Bestyrelsen

01/12-2016


Formand:
Bent Esbensen, Gl. Vardevej 213, 6715 Esbjerg
5099 7007
besbensen@gmail.com

Næstformand: Rallyansvarlig, kursusansvarlig
Tim Jørgensen, Vinkelvej 9, 6100 Haderslev, 7022 8070, tj@yacht-pool.dk 

Sekretær:
Helge Andersen, Åbenråvej 5, 6270 Tønder
7473 4152
skrup@ofir.dk

Bestyrelsesmedlem: Projektudvalg,
Henrik Gabs-Pedersen, Tornebakken 65, 2830 - Virum
2068 1585
gabs@aeronautisk.dk
 
Bestyrelsesmedlem: Webmaster, redaktør,
Palle Jørgen Christensen, Søbakken 14, 8800 - Viborg
8667 4048 / 2126 3674
pallejc@mail.dk

Bestyrelsesmedlem: Rekruttering,
Troels Juhl Kristensen, 
juhl74@hotmail.com

Kasserer:
Katrine Friborg Bæk

Bøgelunden 23, Hov

8300 Odder

3033 4082

katrine@abaek.dk

 

------------

Chaptersekretær:

Palle Skovgaard Hansen

Åkandehaven 190

2765 Smørum

Tlf: 22 86 26 70

E-mail: palle.skovgaard@tsmps.dk

eller oyrvi@tsmps.dk

 

 

Afdelinger / Struts


AAA (Aeronautisk Aktivitetscenter Avedøre)
Gl. Køge Landevej 580,
2660 Brøndby Strand

Kontakt -  Bjarne Gren
Kløvertoften 89
2740 Skovlunde
Tlf.  4484 3464
gren@mail.tele.dk

STRUT NORDJYLLAND
Kontakt -
Steen Lee Christensen

Vangen 29

9400 Nørresundby

2061 3812

mail@strutnordjylland.dk



STRUT MIDTJYLLAND
Kontakt - Jesper Rosenberg
8270 Højbjerg
jesperrosenberg@tdcadsl.dk

NORD ALS FLYVEKLUB
Kontakt - Peer Skøtt
Nordborgvej 121,
6430 Nordborg
Tlf. 7445 6453
p.skoett@mail.dk

STRUT FYN
Kontakt -
(Ledig)

STRUT ØERNE
Kontakt - Peter Ege Olsen
Christianssædevej 2A,
430 Maribo
Tlf. 5460 8606
peterol@post3.tele.dk

 

Samarbejdsrelationer og udvalg


Kontaktudvalg Trafik og Byggestyrelsen + Trafikstyrelsen og Byggestyrelsens "Møde med unionerne"
Bent Esbensen, Henrik Gabs-Pedersen, Palle J. Christensen

Gebyrudvalg
Bent Esbensen, Henrik Gabs-Pedersen, Palle J. Christensen

KDA
Bent Esbensen, Palle J. Christensen

FLYSIK, "Rådet for Større Flyvesikkerhed"
Knud Høgh Jørgensen

KZ-AERO
Allan Jensen, Henrik Gabs-Pedersen

Danmarks Tekniske Museums repræsentantskab
Bjarne Gren 

Danmarks Flyvehistoriske Union
Erik Gjørup

Danmarks Flymuseums repræsentantskab
Bent Esbensen, Egon Møller, Henrik Gabs-Pedersen, Palle J. Christensen

Afdelinger/struts
AAA                                             Bjarne Gren
Nordjylland                                  Steen Lee Christensen
Vendsyssel                                  Kræn Hjortlund
Østjylland                                    Jesper Rosenberg
Nord Als Flyveklub                      Peer Skøtt
Fyn                                               (Ledig)
Øerne                                          Peter Ege Olsen

 

Driftsudvalg


Økonomi/forsikringer 
Ib Bentzien (regnskabsfører)

Bladudvalg / Oscar Yankee
Palle J. Christensen, (ansv. redaktør)

Webudvalg
Palle J. Christensen (webmaster)

Klubhus incl. hangar
Allan Jensen - udlejning
Egon Møller

Bibliotek
Allan Jensen (fra klubhuset) 

 

Arrangementsudvalg


Rally
Tim Jørgensen, (ansv.) 
Flybedømmelse
Knud Høgh Jørgensen

Turudvalg
(ledig)

 

Fly - arbejdende udvalg


Kursusudvalg
Bent Esbensen

Projektudvalg (incl. Byggehåndbogen) Henrik Gabs-Pedersen

EFLEVA-udvalg
Hardy Vad